Elektrosmog i jego wpływ na środowisko

Ekspert miasta Krakowa Pani dr Barbara Gałdzińska-Calik na III Konferencji „Człowiek-Żywność-Zdrowie” zaprezentowała wykład pt. „Elektrosmog i jego wpływ na środowisko”. Sprawa tzw. smogu elektromagnetycznego niepokoi coraz więcej osób, ale czy ich obawy są uzasadnione? W sprawie tej zdania są podzielone. Na pewno kluczową sprawą jest ustalenie czy obecne normy w tym zakresie są na odpowiednim poziomie.

Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje na potencjalny wpływ pola elektromagnetycznego (PEM) na organizmy żywe, w tym na człowieka. Bez naturalnego pola elektromagnetycznego nie byłoby życia na Ziemi, z drugiej strony nadmierna ekspozycja na sztuczne PEM może mieć negatywne skutki, które mogą objawić się po długim okresie czasu.

Wydaje się, że zanim poznamy dogłębnie te zagadnienia, nie będzie przesadną ostrożnością unikanie zbyt długiego wystawiania się na sztuczne PEM. Zasada „złotego środka” wydaje się najbardziej racjonalną strategią, gdyż właśnie ze względu na nasze zdrowie powinniśmy nieraz wystawić się na sztuczne PEM, chociażby używane w celach diagnostycznych czy terapeutycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *